وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات : افزايش ظرفيت ترانزيت به 30 ترابيت تا پايان برنامه قانون برنامه پنجساله ششم

تا پايان  برنامه قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادي ،اجتماعي و فرهنگي  جمهوری اسلامی ایران  ،ظرفيت ارتباطات بین‌الملل از مسیر ایران  بايد  به 30 ترابيت برثانيه  افزايش يابد ،اين در حالي است كه ظرفيت ترانزيت ارتباطات  ما يك ترا است  و مي بايست  اين رقم به سي برابر افزايش يابد.

مهندس محمد جواد آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات كه در نشست خبري گزارش صد روزه دولت دوازدهم  به همراه دكتر صادق عباسي مدير عامل شركت ارتباطات زيرساخت ،مهندس جهانگردمعاون وزير  و رييس سازمان فناوري اطلاعات  ، مهندس فلاح جوشقاني رييس سازمان تنظيم مقررات ارتباطات راديويي در جمع خبرنگاران حضور يافته بود ،با اعلام اين مطلب افزود: هفته گذشته با امضای قرارداد جديدي  ظرفيت ارتباطات بین‌الملل از مسیر ایران  به سمت عراق ،افغانستان ،تركمنستان ،آذربايجان و نخجوان ،  300  گيگابيت بر ثانيه  افزايش يافت  ،در حالي كه  اين ظرفيت تاپيش از اين 558 گيگابيت بر ثانيه بوده است .

مهندس محمد جواد آذري جهرمي  در ادامه گفت : تکالیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس بند های 67 ، 68 و 69 برنامه ششم توسعه و مصوبات شورای عالی فضای مجازی و اولویت برنامه های اعلامی رییس جمهوری برای  دولت  دوازدهم پیگیری و اجرا می شود.

وی تصریح کرد : در حال حاضر با مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال رایزنی و مکاتبه برای تبیین سیاست ها کلی در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم .

مهندس آذری جهرمی با اشاره به اینکه شبکه ملی اطلاعات یکی از پروژه های مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است ، افزود : دولت الکترونیک یکی از موضوعات مهم دیگری است که در این حوزه درحال پیگیری و انجام است .

وی با بیان اینکه در حوزه اشتغال و آماده سازی زیرساخت ها در این حوزه هم تکالیفی برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است ، اظهار داشت : توازن و کاهش شکاف دیجیتالی یکی دیگر از تکالیفی است که بر عهده این وزارتخانه در برنامه ششم توسعه گذاشته شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاکید کرد : رییس جمهوری اصولی را نیز در پیوست حکم وزیر ارتباطات در دولت دوازدهم ابلاغ کرده است که مسیر ما را در این حوزه مشخص می کند و برنامه خود را در وزارت ارتباطات بر اساس همین اصول آغاز کردیم.

وی یکی از این اصول را استفاده از جوانان و توجه به ظرفیت جوانان در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت : تلاش کردیم که از بدنه این وزارتخانه و از نسل دوم دهه 50 در عرصه وزارت ارتباطات در حوزه معاونین استفاده شود و سایر انتصابات درشرکت ها و سازمان های تابعه نیز با این چارچوب پیش رفته است و ادامه دارد.

مهندس آذری جهرمی استفاده از ظرفیت بانوان را یکی دیگر از اولویت های مطرح شده در این دولت و وزارتخانه بیان کرد و افزود : به دلیل اینکه در گذشته در سطح معاون وزیر کادرسازی انجام نشده بود اما تلاش شد در سطح سازمان ها و شرکت های تابعه از ظرفیت بانوان استفاده شود .

وی تصریح کرد : در شرکت پست به عنوان عضو هیات مدیره و در شرکت ارتباطات  زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات در سطح معاون از بانوان متخصص و باتجربه در این حوزه استفاده شد و مدیران ستادی نیز برای سطح مدیران کل ادارات ازظرفیت بانوان استفاده می کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد : استفاده از بانوان و جوانان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با رویکرد زیرساختی بوده و به صورت نمایشی نیست و پست های واگذار شده به بانوان و جوانان جدی و عملیاتی است .

وی به راه اندازی و توسعه شبکه ملی اطلاعات در 3 فاز در گذشته اشاره کرد و گفت :   از شبکه ملی اطلاعات تعابیر و تعاریف مختلفی وجود دارد اما آن چیزی که مشخص است اینکه چرخ شبکه ملی اطلاعات به حرکت در آمده است و با بهره برداری از 3 فاز این شبکه ما اثرات آن را در زندگی مردم می توانیم ببینیم.

 

×