صفحه اصلیجزییات خبر
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تاکید کرد:

​لزوم راه اندازی نهضت فیبر نوری در کشور/ تعمیر کابل دریایی فیبرنوری «دارای پاور» در ایران برای نخستین بار

​لزوم راه اندازی نهضت فیبر نوری در کشور/ تعمیر کابل دریایی فیبرنوری «دارای پاور» در ایران برای نخستین بار
معاون وزیرارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه لازمه افزایش کیفیت و سرعت اینترنت، توسعه فیبر نوری است، بر راه اندازی نهضت فیبر نوری در کشور، تاکید کرد.
 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، «امیر محمدزاده لاجوردی» صبح امروز در آستانه هفته دولت با حضور در برنامه تلویزیونی (سلام صبح بخیراز شبکه سوم سیما) درباره وضعیت ارتباطات زیرساختی کشور گفت: از زمانی که کاربرسعی می‌کند به اینترنت متصل شود تا زمانی که پاسخ را دریافت کند، مسیری طی خواهد شد. در هرکجای این مسیر، اگر اختلالی پیش بیاید، روی ارتباطات به صورت کلی، اثرمی‌گذارد.

لاجوردی اظهارکرد: هرچقدر بتوانیم درخواست کاربران را محلی سازی کنیم، تجربه کاربری بهتری خواهیم داشت، به همین دلیل محلی سازی درخواست های اینترنتی و کاهش زمان پاسخ کاربران در دستور کارشرکت ارتباطات زیرساخت، در دولت سیزدهم است.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به جایگزینی فیبر نوری برای تسهیل سرعت ارتباطات اشاره کرد و گفت: اکنون در مناطق پرجمعیت اگر دکل‌های مخابراتی کم باشد، کاربر احساس کندی سرعت می کند. همچنین ارتباط کاربر، مبتنی بر سیم‌های مسی است که سرعت محدودی دارد، به همین دلیل دولت سیزدهم تاکید دارد نهضت فیبر نوری راه اندازی شود که بدین منظور، نیازمند مشارکت بخش های مختلف دولتی و خصوصی چون شهرداری ها، توانیر و ...  هستیم.

لاجوردی با بیان اینکه در ده سال گذشته بهسازی در شبکه های مخابراتی غیر دولتی، مغفول واقع شده، افزود: مدتهاست لایه تجمیع که دراختیار شبکه مخابرات است؛ نوسازی نداشته و از سرعت پیشرفت شبکه، عقب مانده است. به همین دلیل دولت سیزدهم تصمیم دارد اپراتورهای ثابت و سیار را درگیر مقوله فیبرکشی تا درب منازل کند تا کار با سرعت بیشتری پیش رود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: از سال گذشته تا کنون به ۲ میلیون دسترسی فیبرنوری رسیده ایم و تا پایان دولت سیزدهم آن را به ۲۰میلیون دسترسی می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه اکنون سرعت اینترنت ثابت در کشور، ۱۰مگابیت برثانیه است افزود: ما می توانیم با برخورداری از فیبرنوری سرعت‌ را تا ۱۰۰ مگابیت و حتی یک گیگابیت برثانیه افزایش دهیم و کیفیت سرعت اینترنت را، تضمین کنیم.

معاون وزیر ارتباطات درباره تجربه و احساس کاربران در خصوص کندی اینترنت گفت: ابتدا لازم است بدانیم نیاز مردم متناسب با چه کاربردی است.

لاجوردی با تاکید بر راه اندازی اولین قطب مرکز داده در کشور ادامه داد: برای رفع کندی سرعت اینترنت، در شهرهای تهران، مشهد، شیراز و تبریز، قطب مراکز داده را راه‌اندازی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه در لایه شبکه مادر مخابراتی کشور که متولی آن شرکت ارتباطات زیرساخت است، همه ارتباطات مبتنی بر فیبر است، افزود: اکنون میزان ازدحام و اشباع شبکه ارتباطی (در ساعت های پیک مثل 3 بعداز ظهر و 11 شب) حدود صفر است و ۳۰ درصد بیش از نیاز کاربران پهنای باند ایجاد کرده‌ایم. به همین دلیل، زمانی که بخشی از ارتباطات ما به دلایل مختلف قطع  می شود، در دسترسی به اینترنت اختلال نخواهیم داشت. به عنوان مثال: اکنون در خلیج فارس بخشی از ارتباطات قطع شده؛ اما کاربران احساس نمی‌کنند، چرا که ۳۰ درصد مازاد نیاز کاربران، پهنای‌باند داریم و آن را به ۵۰ درصد خواهیم رساند.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: کابل دریایی فیبرنوری درخلیج فارس و کابل پشتیبان از سال‌های گذشته قطع بوده، اما اکنون با تکیه بر جوان ها ی متخصص و توانمندی داخلی، در حال اتصال مجدد است.

 لاجوردی در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره کمیت استفاده از تجهیزات بومی در شبکه زیرساختی کشور گفت: اکنون درصد اندکی از تجهیزات شبکه ارتباطی کشوراز محصولات بومی است که افزایش پیدا می کند.ابتدای دولت سیزدهم ظرفیت انتقال اشباع شده بود و یکی از گزینه‌ها این بود که مانند گذشته از شرکت تولیدکننده خارجی استفاده کنیم، اما معتقد بودیم که توانمندی داخلی وجود دارد. به همین دلیل با یک شرکت دانش بنیان داخلی قرارداد بسته ایم و کاری که برای اجرایی شدن آن به ۵ سال زمان نیاز بود را طی یک سال به سرانجام رساندیم تا بتوانیم ظرفیت شبکه انتقال را افزایش دهیم.

 مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ادامه داد: در سفری که وزیر ارتباطات به کشور روسیه داشتند قرارشد ما به عنوان یک شرکت تولید کننده، تجهیزاتمان را به کشور روسیه بفروشیم؛ به بیان دیگر، استفاده از توانمندیهای داخلی ما، برای افزایش شبکه انتقال کشور روسیه مطرح شد.

وی در پایان این گفتگوی تلویزیونی، درباره امکانات ارتباطی درایام اربعین گفت: همواره در سال ها ی گذشته در این زمینه چالش هایی داشته ایم؛ اما به مردم قول می دهیم، امسال کیفیت متفاوتی را به نسبت سال های قبل ( در 5 مرز) احساس کنند. همچنین امسال با تلاش و پیگیری های مداوم و دعای خیر مردم، در مسیر ارتباطی نجف به کربلا، اتفاقات جدیدی رخ خواهد داد.

 گفتنی است، ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال از سال ۹۶ تا سال ۱۴۰۰ از ۱۰ هزار و ۴۱ گیگابیت برثانیه به ۳۶ هزار و ۳۱۳ گیگابیت بر ثانیه رسیده است. در کنار آن ظرفیت اینترنت پهنای باند بین‌الملل که از سال ۹۶  تا پایان سال ۱۴۰۰ از یک هزار و ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۷هزار  ۱۱۹ گیگابیت برثانیه رسیده که حکایت از افزایش ۴.۷ برابری دارد.

همچنین ظرفیت پهنای باند داده‌های داخلی از سال ۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ از ۶ هزار و ۹۸۶ گیگابیت بر ثانیه به ۳۲ هزار گیگابیت برثانیه رسیده است. علاوه بر آن، ترانزیت بین‌الملل از سال ۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ از هزار و ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه به ۴ هزار و ۹۹۴ گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

 

۱ شهریور ۱۴۰۱
پایان خبر/
لوگو سایت
  • ساختمان مرکزی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 17
  • خدمات داخلی service.sales@tic.ir
    خدمات بین‌الملل commercial.contract@tic.ir
    روابط عمومی و امور بین‌الملل news@tic.ir
۱۷ نفر
۵۷,۵۹۳ نفر
۳۵۵ نفر
۵۲۸ نفر
۳ مهر ۱۴۰۲
۱,۵۹۵ نفر
3.235.60.197
Other
USA
عناوین آبی
عناوین قرمز
افزایش سایز قلم
کاهش سایز قلم
بزرگ نمایی
کوچک نمایی
بازگشت به پیشفرض