صفحه اصلیجزییات خبر
دکتر محمد زاده لاجوردی عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت :

کندی سرعت اینترنت، به دلیل نبود پهنای باند نیست

کندی سرعت اینترنت، به دلیل نبود پهنای باند نیست
دکتر امیر محمدزاده لاجوردی عضو هیأت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ، دلایل افت کیفیت اینترنت را تشریح کرد و در خصوص صحت و سقم نمودارهای منتشرشده درباره پینگ اینترنت توضیح داد.

وی اظهار داشت: ما نمی‌توانیم در مورد کیفیت اینترنت در کشورمان بگوییم که تنها یک عامل در آن دخیل است. بلکه باید حداقل به ۴ تا ۵ عامل به عنوان عواملی که کاستی در آنها به کاهش کیفیت اینترنت منجر می‌شود، اشاره کرد. یکی از این عوامل پهنای باند بین الملل است که از خارج خریداری می‌شود.
وی افزود: در دو سال اخیر و به خصوص در چند ماه گذشته رشد مصرف اینترنت در کشور به شدت افزایش پیدا کرده است و از آنجایی که این رشد مصرف باید با ترافیک پهنای باند اینترنت همخوانی داشته باشد، باعث کاهش کیفیت می‌شود. بر این اساس در دو ماه گذشته ما توانستیم این چالش را کاهش دهیم و به همین دلیل معتقد هستیم که کندی فعلی سرعت اینترنت به دلیل نبود پهنای باند نیست.
محمدزاده لاجوردی تأثیر ظرفیت پهنای باند از کل مشکلات اینترنت را ۲۰ درصد عنوان کرد و افزود: ما پهنای باند به میزان لازم خریداری کرده‌ایم. هم اکنون حدود ۷ ترابیت بر ثانیه، ظرفیت ترافیک اینترنت بین الملل است که حدود ۶ ترا در حال استفاده مردم است و یک ترا نیز مازاد و به عنوان بک آپ در نظر گرفته شده که حتی اگر کابلی قطع شود، از این مقدار جایگزین، استفاده خواهیم کرد.
عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، عامل دیگری که یکی از چالش‌های فعلی شبکه اینترنت است و حدود ۴۰ درصد در کیفیت اینترنت نقش دارد را نبود ظرفیت انتقال در لایه دسترسی عنوان کرد که مربوط به شبکه مخابرات و FCP ها است و گفت: به همین خاطر توسعه ظرفیت انتقال و توسعه فیبرنوری در دستور کار وزارت ارتباطات قرار گرفته است.
وی موضوع دیگر در این زنجیره را مهندسی ترافیک دانست و گفت: خیلی از داده‌ها در داخل کشور باید به تهران بیاید و برگردد و این موضوع، زمان دریافت را افزایش می‌دهد. بر این اساس باید مهندسی ترافیک در داخل کشور اصلاح شود. در همین حال برای دیتای خارج از کشور نیز باید با پلتفرم‌های خارجی وارد مذاکره شویم تا CDN های خود را داخل کشور بیاورند و حتی اگر تمایلی نداشتند این مراکز تحویل محتوا را حداقل در اطراف کشور ما ایجاد کنند. مانند کشورهایی مثل عمان، ارمنستان و آذربایجان؛ به این ترتیب ما دیتا را در کمترین فاصله دریافت کنیم. اما هم اکنون شاهد هستیم که در برخی موارد، دیتا تا فرانکفورت می‌رود و بر می‌گردد.
محمدزاده لاجوردی با اشاره به اینکه این عامل هم می‌تواند حدود ۲۰ درصد تأثیر در افت کیفیت اینترنت داشته باشد، گفت: حتی بحث‌های اقتصادی نیز در کیفیت اینترنت دخیل است؛ باید یک مدل اقتصادی خوب برای سرویس دهندگان بچینیم. سوال این است که هزینه ترافیک داخلی کمتر است اما آیا می‌تواند برای اپراتور و تولیدکننده محتوا از نظر اقتصادی مزیت محسوب شود؟ به نظر ما مدل اقتصادی ترافیک اینترنت باید اصلاح شود و وزارت ارتباطات نیز در حال اصلاح آن است.
وی با بیان اینکه سایر عوامل درصد خیلی کمی از تأثیر را در افت کیفیت دارند که شناسایی هم شدند و در حال رفع آن هستیم، ادامه داد: این عوامل برخی در کوتاه مدت و برخی در بلند مدت باید رفع شوند. مثلاً مهندسی ترافیک، زمان بر است اما خرید پهنای باند در کوتاه مدت انجام می‌شود.
عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به این سوال که چه می‌شود در یک مقطعی مانند دو هفته اخیر، این افت کیفیت محسوس‌تر می‌شود؟ گفت: مثلاً ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب همه مردم می‌خواهند از اینترنت استفاده کنند و این ساعت پیک مصرف است. در این شرایط به لایه دسترسی فشار مضاعف وارد می‌شود و ظرفیت انتقال که باید به پهنای باند زیرساخت متصل شود، پاسخگو نیست. هر کدام از این زنجیره اگر مشکل داشته باشد، آن نارضایتی ایجاد می‌شود.
وی با بیان اینکه شاید ساده‌ترین بخش برای حل عواملی که نام برده شد، خرید پهنای باند بین الملل باشد، گفت: هم اکنون در حال کار روی افزایش ظرفیت انتقال داخل نیز هستیم که پروژه فیبرنوری هفته گذشته با این هدف رونمایی شد.
محمدزاده لاجوردی در مورد نمودارهایی که به تازگی در خصوص کیفیت اینترنت در ایران منتشر می‌شود، نیز توضیح داد و گفت: از لحاظ فنی نمی‌توان این نمودارها را به کل شبکه تعمیم داد. برای مثال در نموداری که درباره نرخ پینگ اینستاگرام در کشور منتشر شده است، اگر شما به غیر از اینستاگرام، سایت‌های دیگری را هم نگاه کنید تقریباً پینگ همین است. حتی اگر با VPN از سرور یک کشور دیگر مانند آلمان هم وصل شوید باز هم نرخ پینگ فرق چندانی ندارد.
وی افزود: میزان پینگ به سایت و فاصله مسیری که در آن هاست (میزبانی) شده است بستگی دارد. یا نموداری که از سایت گوگل به عنوان ترافیک کل کشور منتشر شد، صحت نداشت و مربوط به یک سرویس دیگر بود.
وی با اشاره به اینکه برخی اخبار منتشر شده در فضای مجازی صحت ندارد، افزود: قضیه کندی اینترنت را قبول داریم اما باید بدانیم که تنها یک عامل، در آن دخیل نیست.
اینکه گفته می‌شود کندی اینترنت به دلیل اجرای طرح صیانت است، نه درست نیست. اگر مشکلاتی که عنوان شد حل نشود ماه به ماه و روز به روز وضعیت اینترنت بدتر هم می‌شود.
منبع : خبرگزاری مهر

۴ اسفند ۱۴۰۰
لوگو سایت
  • ساختمان مرکزی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 17
  • خدمات داخلی service.sales@tic.ir
    خدمات بین‌الملل commercial.contract@tic.ir
    روابط عمومی و امور بین‌الملل news@tic.ir
۲۵ نفر
۵۹,۰۱۰ نفر
۸ نفر
۴۴۵ نفر
۳ مهر ۱۴۰۲
۱,۵۹۵ نفر
3.239.2.192
Other
USA
عناوین آبی
عناوین قرمز
افزایش سایز قلم
کاهش سایز قلم
بزرگ نمایی
کوچک نمایی
بازگشت به پیشفرض