صفحه اصلیجزییات خبر
در نشست هم‌اندیشی خانواده و فضای مجازی مطرح شد:

وزیر ارتباطات: حمایت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی یک رویکرد بین‌المللی است

وزیر ارتباطات: حمایت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی یک رویکرد بین‌المللی است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: برای حرکت به سمت فضای مجازی ایمن و پاک با محوریت خانواده، نیازمند گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی همه‌جانبه‌ٔ فرابخشی هستیم.

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صبح شنبه نشست هم‌اندیشی «خانواده و فضای مجازی» با حضور عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ یوسف نوری، وزیر آموزش‌وپرورش؛ محمدرضا بهمنی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ غلامرضا نوری، معاون فضای مجازی سازمان صداوسیما؛ مدیران شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات اینترنت همراه و ثابت، سکوهای توزیع محتوا، فعالان و تولیدکنندگان خدمات و محتوا در فضای مجازی برگزار شد.
زارع‌پور در ابتدای این نشست گفت: فناوری ارتباطات و اطلاعات فرصت‌های بی‌نظیری را برای ملت‌ها فراهم کرده است و امروزه فضای مجازی همه عرصه‌های زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده و زندگی مردم با این فضا گره‌ خورده است. وی افزود این فناوری فرصت ساز در عین حال آسیب‌هایی هم دارد و به همین دلیل یکی از دغدغه‌های جدی جهانی حفاظت از کودکان و نوجوانان در این فضا است.
وی با تأکید بر اینکه با رویکردها و نگاه‌های سنتی نمی‌توان از کودکان در برابر تهدیدهای فضای مجازی محافظت کرد گفت: مسئله دغدغه والدین دراین‌باره مختص کشور ما نیست بلکه دغدغه‌ای جهانی است و نتیجه‌بخش بودن هر اقدامی در این حوزه اراده‌ای جدی و جمعی می‌طلبد.
وزیر ارتباطات افزود: هم‌اکنون در دولت کارگروه ویژه‌ای با حضور وزرای ارتباطات و فناوری ارتباطات، آموزش‌وپرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان صداوسیما و نمایندگانی از مرکز ملی و شورای عالی فضای مجازی باهدف شناسایی ظرفیت‌های کشور در این حوزه تشکیل‌ شده تا ایمن‌سازی فضای مجازی برای خانواده‌ها و کودکان را پیگیری کند.
زارع‌پور ادامه داد: برای حرکت به سمت فضای مجازی ایمن و پاک با محوریت خانواده و به‌طور ویژه کودکان، نیازمند گفتمان‌سازی و فرهنگ‌سازی و اقدام همه‌جانبۀ فرابخشی در لایه‌های مختلف ازجمله زیرساختی‌های ارتباطی، ابزارهای مراقبت از کودکان، تولید محتواهای مناسب و از همه مهم‌تر تبلیغ، ترویج و اطلاع‌رسانی هستیم.
در ادامه وزیر آموزش و پروش هم ضمن تأکید بر اهمیت ایمن‌سازی فضای مجازی برای خانواده‌ها به‌ویژه کودکان خواستار توجه به مسائل کودک از منظر کودکان شد. وی همچنین تأکید کرد که اگر ایمن‌سازی فضای مجازی برای خانواده‌ها و کودکان صرفاً محدود به نگاه تجاری باشد می‌تواند آثار مخربی به دنبال داشته باشد.
وی گفت: فعالان این حوزه فضای مجازی را به‌مثابه یک ساحت تربیتی در نظر بگیرند که آثار تربیتی آن‌ می‌تواند جامعه‌ای را تحت تأثیر قرار دهد. از این‌رو برای ایجاد جامعه‌ای سالم بهتر است اقدامات در این حوزه از جنس مسئولیت اجتماعی باشد تا اقدامات صرفاً تجاری و اقتصادی.
در ادامه این نشست نمایندگان اپراتورها و سکوهای توزیع محتوا و تعدادی از فعالان و تولیدکنندگان محتوا در حوزه کودک و خانواده در فضای مجازی به ارائه اقدامات، برنامه‌ها و دغدغه‌های خود در این حوزه پرداختند.
بر اساس این گزارش، یکی از برنامه‌های اعلامی وزیر ارتباطات برطرف کردن دغدغه والدین نسبت به حضور فرزندانشان در فضای مجازی بود که این روزها در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است.
زارع پور هفته گذشته در صفحات شخصی خود در فضای مجازی نیز یکی از ابزارهای مدیریت حضور کودکان در فضای مجازی را معرفی کرد.

۱۳ دی ۱۴۰۰
پایان خبر/
لوگو سایت
  • ساختمان مرکزی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 17
  • خدمات داخلی service.sales@tic.ir
    خدمات بین‌الملل commercial.contract@tic.ir
    روابط عمومی و امور بین‌الملل news@tic.ir
۲۹ نفر
۱,۰۹۱,۶۲۲ نفر
۵۰ نفر
۳۷۴ نفر
۱ بهمن ۱۴۰۲
۳۱,۵۷۲ نفر
3.238.174.191
Other
USA
عناوین آبی
عناوین قرمز
افزایش سایز قلم
کاهش سایز قلم
بزرگ نمایی
کوچک نمایی
بازگشت به پیشفرض