صفحه اصلیجزییات خبر

نشست رئیس سازمان پدافند غیرعامل با مدیران شرکت‌های ارتباطاتی

نشست رئیس سازمان پدافند غیرعامل با مدیران شرکت‌های ارتباطاتی
نشست رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با مدیران شرکت‌های ارتباطاتی در خصوص مقابله با تهدیدات سایبری دشمن و تقویت شاخصه‌های پدافندی در این شرکت‌ها اول شهریور ماه سالجاری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ،در این نشست علاوه بر سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ، مهندس فتاحی معاون وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، مجید سلطانی مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، مهدی اخوان بهابادی مدیرعامل همراه اول و بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل در سازمان پدافند غیرعامل کشور حضور داشتند.
سردار جلالی در این نشست ضمن تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان، در مورد ضرورت توجه به الزامات پدافند غیرعامل در حوزه ارتباطات و مخابرات کشور اظهار داشت: در حال حاضر، آمریکا و رژیم صهیونیستی، راهبردی تخاصمی را در مواجهه با ایران در پیش گرفته‌اند. در واقع یک تقسیم کار بین این دو اتفاق افتاده است. به‌طوری که آمریکایی‎‌ها ضمن دادن آزادی عمل به رژیم صهیونیستی در اقداماتش علیه کشورمان، از اقدامات این رژیم حمایت هم می‌کنند.
وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی نیز، یک راهبرد ترکیبی از جنس نفوذ، خرابکاری، حمله سایبری، عملیات ترکیبی الکترومغناطیس و بعضا تروریستی را در دستور کار قرار داده است. برای نمونه ترور شهید فخری زاده، از جمله عملیات‌هایی تروریستی بود که به صورت ترکیبی انجام شد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: در برابر این استراتژی تهدیدی فعال و به‌روز، نیازمند راهبردی جامع نگر هستیم که نخستین رکن آن تشخیص درست تهدید و به دنبال آن استفاده از تکنولوژی روزآمد برای مقابله با آن است.
وی با بیان اینکه امروز در ادبیات جنگ سایبری با 6 مدل جنگ مواجهیم که برای هریک نیازمند راه حل پدافندی خاص آن هستیم تصریح کرد: جنگ سایبری زیرساختی، جنگ سایبری نظامی، جنگ شبکه‌های اجتماعی، جنگ سایبری در حوزه مالی-پولی-ارزی، جنگ سایبری در حوزه شهر هوشمند و جنگ سایبری هیبریدی انواع جنگ‌های سایبری را تشکیل می‌دهند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، کاهش آسیب پذیری از سوی تهدیدات مختلف را نیازمند برنامه جامع دفاعی دانست و ادامه داد: این برنامه، دفاع و حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی کشور را در برابر انواع تهدیدات شامل می‌شود که متناسب با حوزه تهدیدات، برنامه دفاعی مخصوص آن را در دستور کار قرار داده است.
سردار جلالی با بیان اینکه در حوزه ارتباطات نسبت به گذشته چالش‌ها و مسائل‌مان تغییر کرده است گفت: این چالش در هنگام بروز بحران کرونا خود را بیشتر نشان داد. این امر اهمیت فضای مجازی و فرصت‌ها و تهدیدات ناشی از آن را به خوبی آشکار شد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه، دوران کرونا در واقع یک رزمایش واقعی برای اپراتورها و شبکه‌های زیرساختی ارتباطاتی کشور بود، تصریح کرد: علی رغم همه مشکلات این بخش و برآیند اقدامات آنان توانست نمره قبولی بگیرد و خدمات خوبی ارائه کرده اند.
وی با بیان اینکه دنیای امروز به اهمیت فضای سایبری به خوبی پی برده است تصریح کرد: برای نمونه آمریکا زیرساخت‌های سایبری خود را فراتر از حیاتی و ویژه نامگذاری کرده‌اند. چرا که همه زیرساخت‌های حیاتی از فضای سایبری سرویس می‌گیرند. بطوری که آسیب به آن، آسیب به سایر زیرساخت‌ها را به‌دنبال دارد.
در ادامه این نشست ، مهندس فتاحی، معاون وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه تداوم خدمت رسانی مبتنی بر اجرای سیاست ها و ضوابط پدافند غیرعامل است که از قضا با منافع اقتصادی اپراتورها و فناوری اطلاعات نیز پیوند خورده است اظهار داشت: از همین رو همواره در کنار همه اقدامات و پروژه‌هایی که در دستور کار قرار داریم به موضوع پدافند غیرعامل نگاه ویژه داشته‌ایم و تلاش شده در پروژه‌ها، حتما به وجود پیوست پدافند غیرعامل توجه شود.
وی افزود: بنابراین دو عامل تداوم ارائه خدمات و سرویس‌ها و سند شبکه ملی اطلاعات، نیاز توجه ویژه به موضوع پدافند غیرعامل را در حوزه ارتباطات زیرساخت ضروری می‌نماید.
مهندس فتاحی با بیان اینکه در بسیاری از حوزه‌ها بحث استفاده از تولیدات داخلی را در زیرساخت‌های ارتباطی به اجرا گذاشتیم که امروز شاهد ثمرات آن هستیم، تصریح کرد: رویکرد تعاملی که سازمان پدافند غیرعامل کشور در همراهی و تعامل با سازمان‌ها و اپراتورها مرتبط با حوزه ارتباطات در پیش گرفته است را به فال نیک می گیریم. نگاه حمایتی سازمان پدافند غیرعامل کشور بدون شک به رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده شتاب خواهد داد.
در پایان این مراسم، توافقنامه‌ برنامه‌های اجرایی اپراتورها و شرکت ارتباطات زیرساخت سال 1400 در حوزه پدافند غیرعامل، بین سازمان پدافند غیرعامل کشور و مدیرعامل شرکت‌های مذکور به امضا رسید.


۲ شهریور ۱۴۰۰
پایان خبر/
لوگو سایت
  • ساختمان مرکزی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 17
  • خدمات داخلی service.sales@tic.ir
    خدمات بین‌الملل commercial.contract@tic.ir
    روابط عمومی و امور بین‌الملل news@tic.ir
۳۵ نفر
۵۸,۲۵۰ نفر
۱۲۴ نفر
۴۵۱ نفر
۳ مهر ۱۴۰۲
۱,۵۹۵ نفر
44.220.249.141
Other
USA
عناوین آبی
عناوین قرمز
افزایش سایز قلم
کاهش سایز قلم
بزرگ نمایی
کوچک نمایی
بازگشت به پیشفرض