صفحه اصلیجزییات خبر

آذری جهرمی در پیام روز ارتباطات اعلام کرد:دسترسی 98 درصد مردم ایران به ارتباطات پایدار و پرسرعت

آذری جهرمی در پیام روز ارتباطات اعلام کرد:دسترسی 98 درصد مردم ایران به ارتباطات پایدار و پرسرعت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیامی به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی با تقدیر از همت فعالان این حوزه تاکید کرد: اگر با دیده انصاف بنگریم اتفاقی که در سال های اخیر با همت شما و پشتیبانی دولت صورت گرفت همه ما را از بن‌بست دشوارتر و مصیبت‌بارتری که ممکن بود در شرایط کرونا گریبان‌گیرمان شود نجات بخشید.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی به مناسبت فرا رسیدن 27 اردیبهشت ماه، روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی، پیامی را منتشر کرد.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

سلام دوستان و همراهان عزیز
هر سال در چنین روزی وقتی به پشت سرمان می‌نگریم سرعت تغییرات و تحولات حوزه ارتباطات در چند دهه اخیر ما را شگفت‌زده می‌کند. امروز تغییر و تحول مستمر و پیشرفت‌های پرسرعت فناوری و حتی آفرینش تئوری‌ها و نظریه‌های ارتباطی به ویژگی خاص حوزه ارتباطات بدل شده و البته خبر مسرت‌بخش آنکه کشور ما نیز در مرزهای دانش و فناوری ارتباطی با دیگر کشورها در حال رقابت است.
بی‌تردید دسترسی همگانی، پیشرفت‌های فناوری و توسعه نظری حوزه ارتباطات مدیون همهٔ حاضران در این زیست‌بوم اعم از وزارتخانه‌های مرتبط، شرکت‌های دولتی، تولیدکنندگان بخش خصوصی، اپراتورها و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی، تولید‌کنندگان محتوا، به ویژه خبرنگاران و اهالی روابط عمومی‌هاست که هر کدام نقش ویژه‌ای در توسعه صحنه ارتباطات کشور داشته و دارند. من از همه شما یاران و همراهان عزیز قدردانی میکنم و برای یکسال تلاش مداوم‌ و تاثیرگذار به شما خداقوت و تبریک میگویم.
واقعا نمی‌دانم اگر تلاش و مقاومت شما برای پیشرفت و فراگیری ارتباطات در سالهای اخیر نبود اینک و در شرایط دشوار کرونا چه باید می‌کردیم!؟ تکلیف آموزش دانش‌آموزان و دانشجویان چه می‌شد!؟ اگر کسب و کارهای اینترنتی و خدمات دولت الکترونیکی توسعه نیافته بود تکلیف مردم در شرایط کرونا چه بود!؟
اگر با دیده انصاف بنگریم اتفاقی که در سالهای اخیر با همت شما و پشتیبانی دولت صورت گرفت همه ما را از بن‌بست دشوارتر و مصیبت‌بارتری که ممکن بود در شرایط کرونا گریبان‌گیرمان شود نجات بخشید.
_اینک در روز جهانی ارتباطات با اطمینان اعلام می‌کنم که پوشش ارتباطات در شهرهای کشور به 100 درصد و در روستاهای کشور به 95 درصد رسیده و حدود ۹۸ درصد مردم ایران از ارتباطات پایدار و پر سرعت بهره‌مند و بیش از ۸۰ میلیون مشترک پهن‌باند به این شبکه بزرگ ارتباطی متصلند.
_بستر آموزش فراگیر الکترونیکی در همه نقاط کشور فراهم شده و بیش از 76 هزار مدرسه به شبکه هوشمند مدارس متصل شده‌اند تا یک گام دیگر به سوی عدالت آموزشی برداشته شود.
_اینترنت رایگان برای آموزش مجازی ۱۳ میلیون دانش‌آموز، ۴ میلیون دانشجو، ۱۴۰ هزار استاد، یک میلیون معلم و طلاب علوم دینی پیش‌بینی شده است.
_نهضت تجارت الکترونیکی بر بستر شبکه، فراگیر و شرایط خرید و فروش مایحتاج مردم به آسانی فراهم شده است.
_با اجرای شتابان دولت الکترونیکی به تدریج رویکرد شفافیت، ارائه خدمات فراگیر، ایجاد دسترسی منصفانه همه مردم به خدمات و اطلاعات ضروری و مقابله کارامد با فساد، قابل مشاهده و ارزیابی است.
_الکترونیکی شدن مهمترین استعلام ها و بسیاری از خدمات اصلی دولت در حوزه‌های بیمه، بانکداری، بورس، مالیات، امور آموزشی و تحصیلات تکمیلی، خدمات سلامت و طرح‌های غربالگری و نسخه‌پیچی‌الکترونیکی و همچنین ایجاد بستر تعامل‌پذیری بین سازمانها و بخش خصوصی، همگی گواه تحقق زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی و اجرای دولت الکترونیکی در سالهای اخیر است.
_بستر برگزاری محافل و آیین‌های مذهبی در فضای مجازی فراهم شده تا در برگزاری آیین‌های مذهبی خللی ایجاد نشود.
_بستر مشارکت در طرح‌های نیکوکاری و همدلی در فضای مجازی فراهم شده تا هموطنان خیّر به راحتی به یاری هموطنان نیازمند بشتابند.
_دانش فضایی اعم از ساخت ماهواره‌های بومی، به کارگیری داده‌ها و تصاویر ماهواره‌ای در افزایش تولید و بهبود خدمات بخش های مختلف و توسعه کسب و کارهای فضاپایه مسیرهای نوینی را پیش روی کشورمان گشوده است.
_شبکه پستی کشور به سوی هوشمندسازی گام برداشته و خدمات آن کار مردم را در شرایط کرونا آسان کرده است.
_اقتصاد دیجیتال با توسعه زیرساخت‌های کارآفرینی در فضای مجازی رشد ۳برابری را تجربه کرده و به یکی از گونه‌های موفق اقتصادی بدل شده است.
_نسل پنجم اینترنت وارد کشور شده و در مسیر توسعه همگانی قرار گرفته است.
_و بالاخره با عملیاتی شدن ابر رایانه سیمرغ، کشور ما نیز وارد حوزه‌های جدیدی از دانش محاسبات بزرگ و کاربردهای آن خواهد شد.
و همه اینها تنها بخشی از دستاوردها و تلاش‌های شما در زیست‌بوم ارتباطی کشور است که در این مجال همه آنها قابل بازگویی نیست. مطمئن هستم که پیشرفت و توسعه ارتباطات در کشور باز هم سرعت بیشتری خواهد گرفت و البته مثل گذشته مقاومت و موانعی ناشی از جهل هم بر سر راه این قطار پرسرعت ایجاد خواهد شد، اما این مسیر به سوی آینده روشنی که در انتظار فرزندان ایران است ادامه خواهد یافت.
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
پایان خبر/
لوگو سایت
  • ساختمان مرکزی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 17
  • خدمات داخلی service.sales@tic.ir
    خدمات بین‌الملل commercial.contract@tic.ir
    روابط عمومی و امور بین‌الملل news@tic.ir
۱۷ نفر
۵۵,۱۷۱ نفر
۳۶۲ نفر
۴۶۰ نفر
۳ مهر ۱۴۰۲
۱,۵۹۵ نفر
18.206.13.203
Other
USA
عناوین آبی
عناوین قرمز
افزایش سایز قلم
کاهش سایز قلم
بزرگ نمایی
کوچک نمایی
بازگشت به پیشفرض