صفحه اصلیجزییات خبر

دکتر اکبری عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت: زیرساخت های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات توسعه خوبی داشته است

دکتر اکبری عضو هیات مدیره شرکت  ارتباطات زیر ساخت: زیرساخت های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات توسعه خوبی داشته است
طی چند سال گذشته در بحث زیرساخت‌های ارتباطی شبکه ملی اطلاعات توسعه خیلی خوبی صورت گرفته و دسترسی پهن باند در همه کشور قابل دسترس و تمامی شهرها و در بخش قابل‌توجهی از روستاها دسترسی دارند .

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ،در رویداد بومی سازی شبکه ملی اطلاعات در لایه زیرساخت اطلاعاتی که در روزهای سوم تا پنجم اسفند ماه سالجاری از سوی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری و مشارکت مرکز ملی فضای مجازی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، دکتر اکبری عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت در نشست تخصصی تجاری سازی مراکز داده با اعلام این مطلب گفت: رشد بسیار خوبی در ترافیک مصرفی کاربران داشته ایم به طوری که از سال 95 که متوسط سرانه مصرف ترافیک دیتا در کشور 1/8 گیگابایت در ماه بود این میزان در حال حاضر به 17/5 گیگابایت در ماه رسیده است و به عبارتی ما از سال 95 به طور متوسط رشد 80 درصدی به طور سالیانه را شاهد بوده ایم.

44


دکتر اکبری اضافه کرد: متوسط رشد جهانی ترافیک دیتا حدود 25 درصد و در حوزه خاورمیانه 35 درصد است که این نشان می دهد ما رشد بسیار خوبی در ترافیک دیتای کشور داشته ایم و با دسترسی پهن باند و توسعه های صورت گرفته در یکسری خدمات ابری و پلت فرم‌ها هم رشد قابل توجهی را در کشور شاهد بوده ایم.
عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت تصریح کرد: متناسب با توسعه لایه دسترسی صورت گرفته در بخش زیرساخت های ارتباطی، در لایه شبکه بک بن هم توسعه های خوبی انجام‌شده است به‌نحوی که در سال 94 حدود 650 گیگابیت بر ثانیه ظرفیت شبکه بک بن ارتباطات زیر ساخت کشو بوده است که این میزان در سال 99 به 30 ترابیت بر ثانیه رسیده است.
وی در خصوص میزان رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین‌الملل در کشور گفت :در بخش بین‌الملل در سال92 حول‌وحوش 80گیگابیت برثانیه ظرفیت بین‌الملل داشتیم که الان این میزان رشد قابل توجهی داشته و به بیش از 4ترابیت برثانیه رسیده است و همراه با رشد در حوزه دسترسی ارتباطات بین‌الملل هم به لحاظ ظرفیتی و هم به لحاظ تنوع مسیر که از مسیرهای مختلفی ارتباطات بین‌الملل برقرار است، این بخش هم توسعه خوبی  پیدا کرده است.

دکتر اکبری

دکتر اکبری تصریح کرد: رشد میزبانی داخلی یعنی محتوا و خدمات داخل کشور درواقع ((self hosting ) با رشد قابل توجهی طی چند سال اخیر بوده است و ما از معدود کشورهایی هستیم که بیش از 80 درصد از سایت‌های ایرانی در داخل کشور میزبانی می‌شوند شاید معدود کشورهایی مثل چین و آمریکا چنین وضعیتی را داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: اما در بخش زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز داده همچنان با کمبودهای زیادی مواجه هستیم این کمبودها در کنار بحث تحریم‌های ظالمانه و محدودیت‌هایی که ایجاد شده مشکلات را بیشتر کرده است و مهم‌ترین مشکل ما در صنعت مراکز داده مشکلات اقتصادی و بخشی فنی است و رویکرد غلط این بوده که هر سازمان دولتی و خصوصی خودش به دنبال ایجاد یک مرکز داده مستقل برای فعالیت خود بوده است که با تحولات ارزی این کار قابل توجیه نیست.
وی همچنین اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلات دیگر کمبود مراکز داده با مقیاس بالا هست و مسئله دوم حضور در بازارهای جهانی است که علی‌رغم موقعیت استراتژیک و خوبی که در منطقه داریم این صنعت فقط در داخل کشور ارائه خدمت می کند و در بازارهای جهانی سهمی نمی‌برد .
بر اساس این گزارش ، در پایان این نشست جلسه پرسش و پاسخ با حضور مسئولین ذیربط دولتی، سازمان نصر و سازمان های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حول محور توسعه مراکز داده قطب، موانع سرمایه گذاری در بخش مراکز داده و تولید تجهیزات پیشرفته مستندسازی برگزار شد .

۵ اسفند ۱۳۹۹
پایان خبر/
لوگو سایت
  • ساختمان مرکزی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 17
  • خدمات داخلی service.sales@tic.ir
    خدمات بین‌الملل commercial.contract@tic.ir
    روابط عمومی و امور بین‌الملل news@tic.ir
۱۳ نفر
۱,۰۹۱,۹۹۶ نفر
۳۵ نفر
۲۶۰ نفر
۱ بهمن ۱۴۰۲
۳۱,۵۷۲ نفر
3.238.71.155
Other
USA
عناوین آبی
عناوین قرمز
افزایش سایز قلم
کاهش سایز قلم
بزرگ نمایی
کوچک نمایی
بازگشت به پیشفرض