صفحه اصلیجزییات خبر

مهندس بنابی: نگران مسدودسازی دامنه‌های دات کام نباشید

مهندس بنابی: نگران مسدودسازی دامنه‌های دات کام نباشید
نائب رئیس هیات مدیره‌ شرکت ارتباطات زیرساخت، اعلام کرد: اتفاقی که برای برخی از دامنه‌های ایرانی از جمله فارس‌نیوز افتاده، محدود به تحریم مالی یک یا دو رجیسترار دامنه دات کام بوده و جای نگرانی نیست.

به گزارش دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت، مهندس سجاد بنابی، طی توئیتی اعلام کرد:

اتفاقی که برای برخی از دامنه‌های ایرانی از جمله فارس‌نیوز افتاده، محدود به تحریم مالی یک یا دو رجیسترار دامنه دات کام بوده و جای نگرانی نیست. خدمات دات کام از طریق رجیسترارهای غیرآمریکایی و نیز دات آی آر از طریق ایران قابل ادامه است.

همکارانم در حال راهنمایی شرکت‌های متاثر از این اقدام آمریکایی‌ها در توقف ارائه‌ی خدمت به شرکت‌های ایرانی هستند. زیرساخت‌های موجود در #شبکه_ملی_اطلاعات بسیاری از این گونه نگرانی‌ها در تحریم‌های ظالمانه را از بین برده است.

مهندس بنابی درباره این که شرکت‌ها و سایت‌ها چطور می‌توانند از کمک شرکت ارتباطات زیرساخت استفاده کنند گفت: افراد یا شرکت‌هایی که مشکلاتی در حوزه زیرساخت دارند می‌توانند از طریق آدرس ایمیل help@tic.ir ارتباط برقرار کنند و مشکل شان را با ما در میان بگذارند.

وی افزود: ما هر کاری که در توانمان باشد برای برطرف کردن مشکلات زیرساختی شرکت‌ها و مجموعه‌ها انجام می‌دهیم. البته خیلی از مشکلاتی که اکنون برای سایت‌ها به وجود آمده است ربطی به مسائل زیرساختی ندارد اما در همان حوزه هم می‌توانیم راهنمایی‌شان کنیم تا مشکلی به وجود نیاید یا به حداقل برسد.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت در توضیح بیشتر اتفاقی که برای سایت‌هایی مانند خبرگزاری فارس، بانک سامان و آپارات در گذشته رخ داده است، افزود: ماجرایی که برای دسترسی به دامین‌های غیر از ir  رخ داده، به این دلیل است که شرکت‌ها دامین های خود را از نماینده‌های شرکت‌های خارجی در ایران خریداری می‌کنند که به آن‌ها ریجسترر می‌گویند.

مهندس بنابی افزود: نکته این‌جاست که از دو سال قبل شرکت‌های آمریکایی حق ندارند به ایرانی‌ها سرویس بدهند. به همین دلیل گاهی اوقات طبق بررسی‌هایی که انجام می‌شود، هاست یا دامنه‌هایی که متعلق به ایران هستند اما از شرکت آمریکایی خدمات گرفته‌اند را به طور کامل قطع می‌کنند.

وی درباره این که آیا این الزامی به وجود می‌آورد تا شرکت‌ها حتما از دامنه .ir استفاده کنند؟ گفت: نه الزاما اینطور نیست. تنها کاری که باید انجام دهند این است که برای دریافت خدمات سراغ شرکت‌های آمریکایی نروند و به جای آن از شرکت‌های اروپایی، مالزیایی، هندی خدمات دریافت کنند.

۵ بهمن ۱۳۹۸
لوگو سایت
  • ساختمان مرکزی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، ورودی 17
  • خدمات داخلی service.sales@tic.ir
    خدمات بین‌الملل commercial.contract@tic.ir
    روابط عمومی و امور بین‌الملل news@tic.ir
۳۶ نفر
۵۵,۱۹۹ نفر
۳۹۰ نفر
۴۶۰ نفر
۳ مهر ۱۴۰۲
۱,۵۹۵ نفر
18.206.13.203
Other
USA
عناوین آبی
عناوین قرمز
افزایش سایز قلم
کاهش سایز قلم
بزرگ نمایی
کوچک نمایی
بازگشت به پیشفرض